Az új generációs ablakpárkányok kimondottan beltérre készültek, felületük strapabíró fóliával bevont. A beltéri ablakpárkányok vagy más néven könyöklők, nem csak lakásdekorációk elhelyezésére szolgálnak, hanem egyúttal az ablakszerkezet alatt létrejövő hőhídtól is szigetelnek. Fokozottan ellenáll a víznek, karcolásnak. A 0,2 mm-es CPL lamináltból készült felületi melamin fólia megnöveli a mechanikai károsodással szembeni ellenállást, például a virágcserepek mozgatásánál. Előnye az egyszerű karbantartás és az általánosan használt tisztító és fertőtlenítő szerekkel szembeni ellenállás. Az erős belső falak és a kamrák elrendezése révén a fóliás belső ablakpárkányok 40 cm mélységig gyárthatók. Ennek köszönhetően használhatják azokat akár a régi épületeknél is, amelyek vastag falakkal rendelkeznek, de ugyanúgy az új téglából vagy fából készült épületeknél is. A műanyag belső párkány kiszállítása pontos méretre vágva történik, de telephelyi átvétel esetén lehetőség van 6 méteres gyártási szálban történő megvásárlásra is.
Előnyei:
- Egyszerű felhelyezés,
- könnyű súly,
- időálló,
- ellenálló a nedvességnek,
- könnyű tisztítás,
- kedvező árfekvés.
Hátrányai:
- Csak beltéren használható,
- 60 °C felett könnyen deformálódhat,
- tisztítás kizárólag oldószer és szemcsementes tisztitószerekkel történhet törlőkendő segítségével.
Szerelése:
A PVC könyöklőt végzárókkal minden esetben el kell látni felszerelés előtt, ragasztóhabbal a kávára kiválóan rögzíthető.
24 órával a beépítés után a védőfóliát távolítsuk el.
A párkány mérése
Az ablakpárkány hosszúságát és szélességét kell meghatároznunk.
A párkány hosszúságának meghatározása
Egy mérőeszközzel, megmérjük a káva két szélét az ablakkal párhuzamosan, és ha esetleg eltér egymástól, a nagyobbik adatot vesszük alapul.
Ha a végzárót szeretnénk tenni (javasolt) a párkány két végére, akkor a mért adathoz képest 0,5 cm-t vonjunk vissza, mivel a végzáró oldalanként 2,5 mm-t vesz fel a méretből.
A párkány mélységének meghatározása
Az ablaknak, jobb esetben a párkányfogadónak ütköztetett mérőeszközzel megmérjük a falsíkig tartó távolságot, majd hozzáadunk 2-3 cm-t. Ezt nevezzük túllógásnak. Erre azért van szükség, hogy lecsorgó víz ne a falon csorogjon végig.
Amennyiben nem talál pontosan ekkora párkányt, akkor a hozzá legközelebb eső nagyobb párkányt kell választani.
A párkány felszerelése
Ablakpárkányunk felszerelésének menete, néhány lépésben.
1. A párkány helyének megtisztítása:
Akár kül, akár beltéren szereljük fel a párkányunkat, első lépésként gondosan töröljük le a port, vizet és egyéb szennyeződéseket a párkány helyéről.
2. A párkány méretének ellenőrzése és méretre vágása:
Második lépésként, ellenőrizzük a méreteket, célszerű minden ablak mellé elhelyezni a hozzá tartozó párkány, így elkerülhetjük a párkányok felcserélését.
A méretek ellenőrzését követi az esetleges vágási művelet. A párkányok két oldalát egyenesre (derékszögűre) szabva szállítjuk, de van olyan falnyílás, ahol ferdén kell vágni. Ezt a vágást mindig a megrendelőnek kell elvégezni, mert mindig a helyszínen dől el, hogy mennyit kell pontosan elvenni, vagy milyen szögre kell vágni a párkányunkat.
Magát a vágást, egy vasvágó fűrésszel, vagy egy sarokcsiszolóba fogatott 1 mm-es koronggal tudja a kellő méretre szabni. A párkányvégzárót felhelyezve eltűnik az esetleges egyenetlen vágás.
3. A párkány felrakása
A párkánynak kifelé lejtést kell adni ahhoz, hogy az esővíz lefolyhasson róla. Az ideális ejtés kifelé 1cm ejtés. A külső oldalon ez kötelező, míg a belső oldalon javasolt, de ott a teljesen vízszintes felhelyezés is elfogadható.
Célszerű a párkány aljára (a belső, ablak felöli részre) ragasztani 20 cm-es távolságonként egy-egy faéket, vagy műanyag darabokat, esetleg kis, lapos parafa lapokat, így biztosan egyenletes lesz a dőlésszög.
Úgy helyezzük fel a párkányt, hogy az ablaknyílás külső pereme és a párkány vízorja (a párkány lefele néző része), között legalább 2 cm távolság legyen, tehát a falsíktól 3 cm-t érjen túl. Erre azért van szükség, hogy a vizet elvezesse és az ne a falra csorogjon.
4. A párkány ragasztása
A kávára tegyünk purhabot ez fogja majd rögzíteni a falnyíláshoz. Ez alacsony tágulású ragasztó hab legyen, ami nem dagad meg és nem nyomja fel a párkányt. A purhabozás lényege, hogy teljesen szétterüljön, így megadja a kellő rögzítést és szigetelést.
5. Szilikonozás
A párkányvégek mellett kihúzhatjuk szilikonnal, így a víz nem csorog be a széleknél, a hézagok eltűnnek. A szilikon színe illeszkedjen a párkány színéhez, esetleg színtelen is lehet.
6. Fólia eltávolítása
Ha megszáradt a ragasztóanyag és már semmilyen színezési, vakolási munkát nem végez, húzza le óvatosan a védőfóliát a párkányról.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.