Az alumínium párkányok talán a legjobb párkány típusok kültéri felhasználásra. Hosszú élettartam jellemzi, és remekül ellen áll az időjárás viszontagságainak. Az alumínium párkány természetesen nem tiszta alumíniumból, hanem az alumínium ötvözésével állítják elő, ezzel javítva annak tulajdonságait, növelve ellenállóságát. A vízorr oldalon és a párkány hátsó részén egyaránt 2,5cm le ill. felhajtással rendelkezik, ami segíti az optimális csapadék elvezetést, és biztosítja az ideális csatlakozást az ablakhoz. Az extrudálásos gyártási technológiának köszönhetően, ezek a párkányok az élhajlításos gyártási technológiához képest erősebb, jobb stabilitást biztosítanak. A felület kezelést porszórásos technológiával (festéses eljárás) érik el a választott színnek megfelelően. Az extrudált alumínium párkányok választhatóak műanyag vagy alumínium végzáróval.
Előnyei:
- Egyszerű felhelyezés,
- könnyű súly,
- ellenálló az időjárással szemben,
- könnyű tisztítás,
- merevebb mint az élhajlított alumínium párkány.
Hátrányai:
- Csak fix méretben rendelhető,
- a festett felület érzékeny a mechanikai behatásokra,
- tisztítás kizárólag oldószer és szemcsementes tisztitószerekkel történhet törlőkendő segítségével.
Szerelése:
Az extrudált alumínium párkányokat végzárókkal minden esetben el kell látni felszerelés előtt, ragasztóhabbal a kávára kiválóan rögzíthető.
A párkány mérése
Az ablakpárkány hosszúságát és szélességét kell meghatároznunk.
A párkány hosszúságának meghatározása
Egy mérőeszközzel, megmérjük a káva két szélét az ablakkal párhuzamosan, és ha esetleg eltér egymástól, a nagyobbik adatot vesszük alapul.
Ha a végzárót szeretnénk tenni (javasolt) a párkány két végére, akkor a mért adathoz képest 0,5 cm-t vonjunk vissza, mivel a végzáró oldalanként 2,5 mm-t vesz fel a méretből.
A párkány mélységének meghatározása
Az ablaknak, jobb esetben a párkányfogadónak ütköztetett mérőeszközzel megmérjük a falsíkig tartó távolságot, majd hozzáadunk 2-3 cm-t. Ezt nevezzük túllógásnak. Erre azért van szükség, hogy lecsorgó víz ne a falon csorogjon végig.
Amennyiben nem talál pontosan ekkora párkányt, akkor a hozzá legközelebb eső nagyobb párkányt kell választani.
A párkány felszerelése
Ablakpárkányunk felszerelésének menete, néhány lépésben.
1. A párkány helyének megtisztítása:
Akár kül, akár beltéren szereljük fel a párkányunkat, első lépésként gondosan töröljük le a port, vizet és egyéb szennyeződéseket a párkány helyéről.
2. A párkány méretének ellenőrzése és méretre vágása:
Második lépésként, ellenőrizzük a méreteket, célszerű minden ablak mellé elhelyezni a hozzá tartozó párkány, így elkerülhetjük a párkányok felcserélését.
A méretek ellenőrzését követi az esetleges vágási művelet. A párkányok két oldalát egyenesre (derékszögűre) szabva szállítjuk, de van olyan falnyílás, ahol ferdén kell vágni. Ezt a vágást mindig a megrendelőnek kell elvégezni, mert mindig a helyszínen dől el, hogy mennyit kell pontosan elvenni, vagy milyen szögre kell vágni a párkányunkat.
Magát a vágást, egy vasvágó fűrésszel, vagy egy sarokcsiszolóba fogatott 1 mm-es koronggal tudja a kellő méretre szabni. A párkányvégzárót felhelyezve eltűnik az esetleges egyenetlen vágás.
3. A párkány felrakása
A párkánynak kifelé lejtést kell adni ahhoz, hogy az esővíz lefolyhasson róla. Az ideális ejtés kifelé 1cm ejtés. A külső oldalon ez kötelező, míg a belső oldalon javasolt, de ott a teljesen vízszintes felhelyezés is elfogadható.
Célszerű a párkány aljára (a belső, ablak felöli részre) ragasztani 20 cm-es távolságonként egy-egy faéket, vagy műanyag darabokat, esetleg kis, lapos parafa lapokat, így biztosan egyenletes lesz a dőlésszög.
Úgy helyezzük fel a párkányt, hogy az ablaknyílás külső pereme és a párkány vízorja (a párkány lefele néző része), között legalább 2 cm távolság legyen, tehát a falsíktól 3 cm-t érjen túl. Erre azért van szükség, hogy a vizet elvezesse és az ne a falra csorogjon.
4. A párkány ragasztása
A kávára tegyünk purhabot ez fogja majd rögzíteni a falnyíláshoz. Ez alacsony tágulású ragasztó hab legyen, ami nem dagad meg és nem nyomja fel a párkányt. A purhabozás lényege, hogy teljesen szétterüljön, így megadja a kellő rögzítést és szigetelést.
5. Szilikonozás
A párkányvégek mellett kihúzhatjuk szilikonnal, így a víz nem csorog be a széleknél, a hézagok eltűnnek. A szilikon színe illeszkedjen a párkány színéhez, esetleg színtelen is lehet.
6. Fólia eltávolítása
Ha megszáradt a ragasztóanyag és már semmilyen színezési, vakolási munkát nem végez, húzza le óvatosan a védőfóliát a párkányról.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.